CHS fall sports wrap up

Like and Share this story on Facebook

Carrollton Warrior Chase Oehlstrom carries the ball in the playoff game against St. Clairsville.

Carrollton High School sports teams recently wrapped up successful fall sports seasons. 

Here’s a wrap up of all teams, including junior high. 

Varsity Football

Regular season record: 7-3.

OHSAA playoffs: Defeated Cambridge 37-21 in the first round; lost to St. Clairsville 38-9 in the second round. 

Finished second in the Eastern Buckeye Conference with a 4-2 record. League Standings: 1.) West Branch 6-0; 2.) Carrollton 4-2; 3.) Alliance 3-3; 4.) Canton South 3-3; 5.) Salem 3-3; 6.) Marlington 2-4; Minerva 0-6.

EBC Awards 

1st Team: Domanick Speelman, Austin Colletti, Isaac Moore and Chase Oehlstrom.

2nd Team: Doug Rininger, Austin Haney, Ben Zinda and Zack Martin.

Honorable Mention: Alex Johnson and Nate Baker.

JV Football

Record: 4-3 overall and 3-2 in the EBC.

Freshman Football

Record: 3-4 overall and 1-2 in the EBC.

8th Grade Football

Record: 0-8, 0-6 in EBC.

7th Grade Football

Record: 3-5 overall and 3-2 in EBC. 

Boys Soccer

Record: 2-14 overall and 0-6 in EBC.

Sectional tournament: Lost to Philo.

EBC Awards

1st Team: Tyler Baughman

2nd Team: Quentin Rosenberger

Honorable Mention: Andrew Steffen, Landen McClelland.

Girls Soccer

Record: 8-7, 1-5 in EBC.

Sectional tournament: Lost to West Muskingum.

EBC Awards

1st Team: Ariona Rutledge

2nd Team: Danielle Elson

Honorable Mention: Johanna Sieger, Lexi Shockey.

Volleyball

Record: 6-16 overall and 5-7 in EBC.

Sectional tournament: Lost to Philo. 

EBC Awards

1st Team: Josie Burgett

2nd Team: Erin King

Honorable Mention: Jadyn Pidgeon, Lauren Marmo.

JV Volleyball

Record: 10-11, 5-6 in EBC.

Freshman Volleyball

Record: 4-11, 1-1 in EBC.

8th grade Volleyball

Record: 14-3, 9-1 in EBC

7th grade Volleyball

Record: 12-5, 7-3 in EBC.

Boys Golf

Record: 14-0, 12-0 EBC. League, sectional and district champions. Third place at Division II state tournament. 

EBC Awards

1st Team: Jaxon Rinkes, Colton Moore and John Birong.

2nd Team: Cayden Rininger.

Honorable Mention: Micah Barkan and Isaac Warner.

Girls Golf

Record: 11-2, 8-2 in EBC. Second place in EBC, fourth place at sectional tournament and third at district tournament.

EBC Awards:

1st Team: Ashlee Garner.

2nd Team: Pheobe Moore, Claire Hostetler.

Honorable Mention: Olivia Nist and Paige Davis. 

Middle School Coed Golf

Record 9-0, 8-0 in EBC. Winners of EBC tournament and EBC champs. 

Cross Country: 

Boys: 12th at district tournament.

EBC Awards: 

Honorable Mention: Andy Lane, Ricky Sibilia. 

Girls: Sixth place at district tournament, 18th place at regional tournament. 

EBC Awards

Honorable mention: Maddie Burgett and Hillari Baker.

Middle School 

Girls team: 8th at state meet.

Leave a Comment

Sponsor

Stray Cat Digital

Recent Sports News

Follow Us

Sponsor

Ad goes here.

Sign up for our Newsletter

Interested in a monthl roundup of stories? Enter your email to be added to our mailing list.

Skip to content