UPDATED ELECTION RESULTS (candidates)

Like and Share this story on Facebook

The Carroll County Board of Elections has released the third set of election totals for Carroll County.

These totals are cumulative. All results are unofficial. As of this release, 5,096 ballots were cast, or 27.8 percent of the 18,319 registered voters in the county.

Municipal Court Judge: Gary Willen                4075

Carrollton Council (4 to elect)

Wilma Lambert                                               286

Sharon Ott                                                      220

Thomas W. Parker                                          417

Brittany Tangler                                              374

Corey A. Yeager                                              455

Dellroy Mayor

Joe Mabie                                                       50

Dellroy Council (4 to elect

Dustin Favri                                                     37

Jeffrey Hanshaw                                             39

Brian Lawther                                                 41

Brenda Lucas                                                  43

Matt Michel                                                    26

Magnolia Council (4 to elect)

Claudia C. Rogers                                            1

Malvern Council (four to elect)

Barbara Burgess                                              81

Brittany Burgess                                             67

Tom Holmes                                                    104

Marci Hubbard                                                111

Minerva Council (2 to elect)

Mason Boldizar                                               134

Joseph Ryan Frazier                                        76

Jennifer Jordan                                               107

Nicholas Willoughby                                       28

Sherrodsville Council (4 to elect)

Michael A. Booth                                            31

Augusta Twp. Trustee (2 to elect)

Jeffrey Hawk                                                   147

Calvin Carl Mangun                                         145

Brown Twp. Trustee (2 to elect)

Thomas Borton                                               399

John Dustman                                                 528

Bob Hubbard                                                  262

Christopher William Rotondo                         528

Brown Twp. Fiscal Officer

(Unexpired term)

Peggie Conner                                                 813

Center Twp. Trustee (2 to elect)

Jerry A. Jones                                                  115

Kenneth M. Manfull                                       504

Matt Miller                                                      412

Richard Weals                                                 118

Write-In (Beau Brace)                                     438

East Twp. Trustee (2 to elect)

Brett Oyer                                                       106

Jeremiah Shipley                                             94

East Twp. Trustee (unexpired term)

Fred H. Green Jr.                                             109

Fox Twp. Trustee (2 to elect)                         

Todd E. Brown                                                131

Ralph Smiley                                                   122

Harrison Twp. Trustee (2 to elect)

Dale L. George                                                265

David Seck                                                       292

Lee Twp. Trustee (2 to elect)

Karl H. Moore                                                 131

Dale J. Tinlin                                                    141

Lee Twp. Trustee (expired term)

Chuck Knox                                                     101

Robert D. Wagner                                           109

Loudon Twp. Trustee (2 to elect

Allan Furbee                                                    147

Larry Granger                                                  60

Justin Lucas                                                     84

Carl A. Smith                                                   97

Monroe Twp. Trustee (2 to elect)

Raymond Dingler                                            207

Brian McIntire                                                 222

Orange Twp. Trustee (2 to elect)

Darby Caldwell                                                152

Dennis P. Jones                                               69

James Romig                                                   178

Orange Twp. Trustee (unexpired term)

J. Eileen McCain                                              97

Thomas D. Slutz                                              120

Perry Twp. Trustee (2 to elect)

Eric Horn                                                         105

Donald Leggett II                                            170

Calvin Logan                                                    167

Rose Twp. Trustee (2 to elect)

J. Joe Little                                                      218

Travis Noble                                                    128

Michael Reed                                                  145

Union Twp. Trustee (2 to elect)

Garett Davis                                                    121

T. David Frew                                                  180

Arlie Lamb                                                       96

Tim R. Thompson                                            97

Washington Twp. Trustee (2 to elect)

Zachary Campbell                                           148

Rodney Days                                                   173

Christopher Keyser                                         109

Columbiana County ESC (3 to elect)

Robert Marra                                                  3

Jackie Mercer                                                  1

Richard Stoudt                                                1

Columbiana County ESC (unexpired)

Aaron Hinchliffe                                              3

East Central Ohio ESC Board (1 to elect)

Ron Busby                                                       2265

Jefferson County ESC Board (3 to elect)

Barbara Donahue Cunningham                      27

Larry George                                                   29

Barry Gullen                                                    22

Jefferson County ESC Board (unexpired)

Toni Jean Dondzila                                          32

Stark County ESC Board (3 to elect)

Jim Holmes                                                     666

Fran Miller                                                      635

Barbara Morgan                                             653

Brown Local BOE (2 to elect)

Tami Hulit                                                       465

Ronald Ruegg                                                  569

Carrollton BOE (2 to elect)

Joshua DeCarlo                                               1068

Ernest Steven Pridemore                                1559

Rose Seck                                                        1639

Natalie Witts                                                   1333

Conotton Valley BOE (2 to elect)

Jason Galigher                                                190

Kevin Willoughby                                            191

Edison Local BOE (3 to elect)

Anna Ault                                                        31

Aaron Richardson                                           26

Ronald Smyth                                                 29

Minerva Local BOE (3 to elect)

Susan Crawford                                              271

Robert Foltz                                                    273

Thomas Freeland                                            212

Southern Local BOE (3 to elect)

Robert Kip Dowling                                         2

James Scott Hart                                             3

Linda Morris                                                    0

John Sawyer                                                    2

Sandy Valley BOE (2 to elect)

Isaiah Robert Winters                                     163

Write-in                                                           17

Leave a Comment

Sponsor

Recent Sports News

Follow Us

Sponsor

Sign up for our Newsletter

Interested in a monthl roundup of stories? Enter your email to be added to our mailing list.

Skip to content